Nadawaniu paczki, w której znajdują się przedmioty kruche i wrażliwe na wstrząsy, zawsze towarzyszyć będzie obawa, że w transporcie cenna zawartość może ulec zniszczeniu. Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć, istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym nawet bardzo delikatne rzeczy dotrą pod wskazany adres w nienaruszonym stanie.

1) Zadbaj o odpowiednie wnętrze paczki

Najwięcej uszkodzeń przytrafia się przedmiotom, które obijają się o wewnętrzne ścianki opakowania, dlatego konieczne będzie użycie materiałów posiadających zdolność amortyzowania wstrząsów. Do najpopularniejszych należy folia bąbelkowa. Jej unikalna struktura z pęcherzykami powietrza działa jak wytrzymała warstwa ochronna. Wystarczy kilkukrotnie owinąć nią delikatny przedmiot i zakleić taśmą, tak aby opakowanie nie rozpadło się w czasie transportu. Dla większej pewności warto również unieruchomić przedmiot wewnątrz zbiorczego kartonu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wypełniaczy. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Do najpopularniejszych należą nadmuchiwane foliowe torby oraz styropianowe granulaty, jednak można z powodzeniem skorzystać z tego, co mamy w domu, na przykład pozwijanych gazet. W sytuacji, w której w kartonie będzie znajdowało się kilka przedmiotów, należy odseparować je od siebie tak, by nie uderzały o siebie i nie obcierały. Jeżeli pudełko jest za duże, nic się stoi na przeszkodzie, aby je przyciąć i zmniejszyć.

2) Solidne opakowanie zewnętrzne

Podstawą wysyłki będzie mocny i wytrzymały karton. Najlepiej sprawdzają się takie o regularnym kształcie i nieco grubszych i sztywniejszych ściankach. Pomoże to uniknąć przypadkowego zgniecenia naszej przesyłki. Jeżeli chcemy, aby nasza zawartość zabezpieczona była również przed wilgocią, można pakunek owinąć warstwą folii stretch.

Pomocne będą również dodatkowe oznaczenia – umieszczona w widocznym miejscu naklejka sygnalizująca delikatną zawartość będzie dla kuriera sygnałem, iż z przesyłką należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie i chronić ją przed wstrząsami oraz przypadkowymi uderzeniami. Karton można również oznaczyć markerem, na przykład poprzez narysowanie strzałki, sugerującej w jakiej pozycji powinno się paczkę przenosić.