Powodów, dla których Polacy decydują się na wyprowadzkę do Anglii jest wiele. Najczęstszym czynnikiem są problemy ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy i niezadowolenie z zarobków, ale mogą to również być względy rodzinne, sytuacja polityczna, czy możliwość rozpoczęcia studiów na zagranicznej uczelni. Niezależnie od motywacji, warto wiedzieć, jakie trudności mogą stanąć na naszej drodze w trakcie przeprowadzki i na co należy się przygotować.

Najistotniejsza kwestią są formalności. Posiadanie ważnych dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy to absolutna podstawa, aby jednak zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie i uniknąć niepotrzebnych komplikacji na miejscu, warto zainwestować w przetłumaczenie takich dokumentów jak akt urodzenia, akt ślubu czy dyplomy ukończenia szkół. Niektórzy pracodawcy wymagają także od kandydatów zaświadczenia o niekaralności.
Nie wolno także zapomnieć o przysłowiowym „domknięciu szuflad” w Polsce. Każdy zagraniczny wyjazd dłuższy niż trzy miesiące musi zostać zgłoszony w Urzędzie Meldunkowym. Jeżeli pobieramy jakiekolwiek świadczenia jesteśmy zobligowani do rezygnacji z nich. Dobrą praktyką jest także rozwiązywanie wszelkich umów, na przykład na usługi telekomunikacyjne. Zyskujemy dzięki temu pewność, że pod naszą nieobecność nie zostaną nam naliczone żadne zobowiązania finansowe.

Trudną do pokonania barierą może być również język. Nie zawsze sytuacja życiowa pozwala na zapisanie się na kurs przed wyjazdem, jednak samodzielne opanowanie choćby podstawowych zwrotów może okazać się bardzo pomocne. Na polski język coraz łatwiej natknąć się za granicą, a w mediach społecznościowych z łatwością odnaleźć można grupy naszych rodaków w poszczególnych regionach Anglii. Nawiązanie kontaktów ze stacjonującymi na miejscu Polakami pozwoli uzyskać przydatne wskazówki, a także wsparcie w trudnej sytuacji. Ze względów bezpieczeństwa dobrze jest również, aby bliscy w Polsce posiadali najważniejsze dane kontaktowe i znali miejsce naszego zagranicznego pobytu.

Jeżeli decydujemy się zabierać ze sobą dobytek trzeba po pierwsze odpowiednio zabezpieczyć go na czas podróży, a po drugie liczyć się z określonymi kosztami. Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie firmy transportowej lub samodzielne wynajęcie samochodu dostawczego warto dokonać kalkulacji i zdecydować, która z opcji będzie dla nas bardziej korzystna.